Prowadzenie biznesu transportowego

Działalność gospodarcza w sektorze transportowym przynosi duże dochody, ale wymaga bardzo dużych inwestycji, zwłaszcza w zaplecze technologiczne i infrastrukturę. W zależności od charakterystyki przyjmowanych zleceń, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni magazynowej albo specjalistycznych samochodów do przewozu zwierząt czy farmaceutyków. Oczywiście dla kolosalnej części zleceń transportowych najważniejsze są pojazdy ciężarowe do transportu żywności czy różnych ładunków kurierskich. Jednak w przypadku konieczności zrealizowania bardziej specjalistycznego zamówienia, szanse na przekonanie klienta mają tylko i wyłącznie te firmy transportowe, które posiadają odpowiednie pojazdy. Niekiedy jeden samochód może kosztować nawet kilka milionów euro, przez co nowoczesna i bezpieczna flota samochodowa stanowi w każdej firmie logistycznej najbardziej wartościowy składnik majątku. Jeśli któraś firma w swoje samochody nie inwestuje, prędzej czy później przestanie być atrakcyjna dla każdego kontrahenta biznesowego jak i klienta indywidualnego.

Przewożenie szczególnych ładunków

Ładunki szczególnych kategorii zaszeregowane jako specjalne lub ponadgabarytowe, wymagają odpowiednich pojazdów i doświadczonego personelu w trakcie transportu. Czasami jednak przy próbie wjechania chociażby na autostradę z takim wielkim ładunkiem bez upewnienia się, czy jest to zgodne z lokalnymi przepisami ruchu drogowego – można spodziewać się sporej kary. Często poruszanie się specjalnymi pojazdami po takich trasach wymaga odpowiedniego pozwolenia lub przynajmniej powiadomienia właściwych organów w kraju. W określonych przypadkach ustawodawca wymaga zastosowanie chociażby samochodów pilotujących, albo ograniczenia godzinowe co do takiego ruchu, wymuszając postój na transporcie ponadgabarytowym w okresie największego natężenia ruchu. Materiały chemiczne, niebezpieczne, żywnościowe lub szybko psujące się, zwierzęta oraz ludzie w komunikacji masowej – przeważnie mają określone przywileje, jednak muszą być właściwie udokumentowane, a pojazd taki musi spełniać określone wymogi techniczne, a także poruszać się w określonej prędkości – niekiedy innej niż ta obowiązująca przeciętnego użytkownika drogi.

Przekonanie biznesowych kontrahentów

W niektórych branżach i sektorach transportowo-logistycznych, jak chociażby przewóz ludzi, nie brakuje zleceń prywatnych i mniejszych biznesowych partnerstw na krótką metę. Do odniesienia sukcesu w przewozie ludzi nie potrzeba ogromnych kontraktów ani strategicznych inwestorów kapitałowych. W przypadku wielkich firm logistycznych świadczących usługi spedycji międzynarodowej na wielką skalę, liczą się przede wszystkim stałe zakontraktowane zlecenia dla najważniejszych korporacyjnych partnerów i biznesowych kontrahentów. Pozyskiwanie takich kluczowych partnerów w transporcie opiera się przede wszystkim na doświadczeniu i referencjach. Tylko wykonywanie w przeszłości takich zleceń jak transport organów czy zwierząt jest w stanie zapewnić firmie argument negocjacyjny w biznesowych rozmowach z potencjalnymi zleceniodawcami. Sama nowoczesna flota samochodowa, bez doświadczonych kierowców i operatorów logistycznych – nie wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *