Jak transportować żywe zwierzęta?

Każda osoba, która posiada zwierzęta i transportuje je, doskonale powinna sobie zdawać sprawę z tego, że istnieje szereg różnych przepisów, zarówno polskich, jak i unijnych, które w jasny sposób określają warunki przewozu żywego inwentarza i domowych towarzyszy, a także zasady tego transportu. Przede wszystkim, wynika to z kwestii konieczności zapewnienia zwierzętom godziwych warunków i ich dobrostanu, a także bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest również zdrowie naszych podopiecznych, jak również zdrowie ludzkie. Należy dbać o to, aby zwierzęta podróżowały w warunkach higienicznych i dostosowanych do ich potrzeb. Każdy pojazd przewożący zwierzęta, musi posiadać wystarczającą ilość miejsca i być oznakowany. Poza tym, należy zwierzęciu zapewnić również przerwy na posiłki i na picie wody oraz na potrzeby fizjologiczne. Zasady te dotyczą zarówno przewoźników dużych zwierząt, jak i zwierzaków domowych. Najważniejsze są oczywiście przepisy dotyczące wywożenia zwierząt do innych krajów. Tam bowiem pojawiają się już całkiem nowe, wewnętrzne zasady i warunki, które musimy koniecznie wypełnić. Warto więc zapoznać się z nimi wcześniej, aby być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Nie wolno bagatelizować nigdy tych przepisów, ponieważ możemy zostać zatrzymani już na granicy i zwierzę może nie zostać wpuszczone do kraju.

Niewielkie zwierzęta domowe

Jeżeli wieziemy naszego pupila w postaci psa, czy kota niedaleko, nie musimy się za bardzo niczego obawiać. Oczywiście kot i niewielki pies musi jeździć w klatce lub w odpowiednim pojemniku, dla własnego bezpieczeństwa oraz dla naszego. Większego psa możemy zaś przypiąć specjalnymi pasami, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Jeżeli zaś wybieramy się ze zwierzęciem w dłuższą podróż, na przykład za granicę, koniecznie musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim każdy pies, kot i fretka muszą posiadać mikro chip. Jest to oznakowanie umożliwiające przy pomocy podczerwieni identyfikację zwierzęcia oraz odnalezienie jego opiekuna. Poza tym, bezwzględnie musimy posiadać książeczkę zdrowia, wystawioną przez uprawnionego lekarza weterynarii. W książeczce tej obowiązkowo musi pojawić się adnotacja o wykonanym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie za pierwszym razem zaczyna działać dopiero po dwudziestu jeden dniach. Trzeba je powtarzać regularnie co roku. Nie może być ono wykonane przed zachipowaniem zwierzęcia. Poza tym, niektóre kraje wymagają również innych badań i szczepień. Na przykład w Wielkiej Brytanii koniecznie trzeba najpierw psa odrobaczyć i pozbawić go tasiemca.

Zakazy

Okazuje się, że wiele krajów europejskich wprowadza całkowite zakazy wwożenia niektórych gatunków zwierząt. Są to przede wszystkim gatunki egzotyczne które mogą być niebezpieczne, a poza tym mogą one przenosić różne groźne choroby. Poza tym, do wielu krajów nie wolno transportować również psów będących przedstawicielami tak zwanych groźnych ras, jak na przykład pit bulle. Za załamanie takiego zakazu grozi oczywiście kara finansowa, a poza tym zwierzę może zostać odesłane lub nawet uśpione, w skrajnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *