Jak transportować zwierzęta?

Transport żywych zwierząt wymaga posiadania odpowiedniego pojazdu, ale również konkretnej wiedzy. Okazuje się bowiem, że obecnie funkcjonuje wiele przepisów, dotyczących właśnie transportu żywych zwierząt. Przede wszystkim, mają one na celu zapewnienie zwierzętom dobrostanu i komfortu, ale również bezpieczeństwa. Wszystkie one muszą być bezwzględnie przewożone w godnych warunkach, które zapewniają im możliwość odpoczynku i spokojnego oddychania świeżym powietrzem. Poza tym, powinny one również posiadać możliwość picia wody i spożywania posiłków. Przewoźnik ma obowiązek w taki sposób zaplanować całą podróż, żeby móc zatrzymać się co jakiś czas i pozwolić zwierzęciu na odpoczynek oraz na zjedzenie czegoś i na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Dotyczy to przede wszystkim dużych zwierząt, takich jak na przykład konie, czy też bydło domowe. Powinny one posiadać odpowiednią ilość miejsca dla siebie i być przewożone w warunkach czystości i dbałości o higienę.

Przewóz zwierząt domowych

Również nasi najbliżsi pupile, czyli psy i koty, powinny być przez nas przewożone w odpowiednich dla siebie warunkach. Przede wszystkim, należy zadbać o to, żeby posiadały one miejsce. Koty i mniejsze psy powinny być transportowane w klatkach, zaś większe psy można zapinać specjalnymi pasami. Najważniejsze, żeby takie zwierzę posiadało ważne dokumenty, to znaczy książeczkę zdrowia wydaną przez lekarza weterynarii. Jeżeli wywozimy naszego pupila poza granice Polski, koniecznie musi być on również wyposażony w tak zwany mikro chip, który można odczytać przez podczerwień. Dzięki temu takie zwierzę będzie można zawsze zidentyfikować i przypisać je do właściciela. Poza tym, musi ono posiadać również ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Należy jednak pamiętać, że szczepienie najlepiej jest wykonać po chipowaniu zwierzaka. Poza tym, musi od niego upłynąć minimum dwadzieścia jeden dni. Niektóre kraje, jak na przykład Wielka Brytania, mają jeszcze dodatkowe wymagania wobec właścicieli psów. Muszą one bowiem zostać każdorazowo odrobaczone i pozbawione tasiemca. Takie leczenie musi trwać przez minimum dwa dni i zostać udokumentowane przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia pupila. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ pies może zostać poddany kwarantannie lub przymusowemu leczeniu.

Zwierzęta gospodarskie

Podobne zasady dotyczą również osób przewożących zwierzęta gospodarskie, jak bydło, trzoda chlewna, owce, kozy, czy nawet konie. Przede wszystkim, zwierzęta te muszą być przewożone w pojazdach o odpowiedniej wielkości, które są również dostosowane do ich potrzeb. Ważne, żeby pojazdy te poddawane były sterylizacji przed podróżą. Ma to ogromny wpływ na higienę i bezpieczeństwo zdrowia zwierząt oraz ludzi. Każde zwierzę musi posiadać również dokumenty wydane przez lekarza weterynarii. W Polsce, jak i w Europie obowiązuje system rejestracji i identyfikacji zwierząt takich jak bydło domowe, jak i kozy. Zwierzęta te zawsze muszą poza paszportami, posiadać również kolczyki w swoich uszach. Wymaga tego od nas prawo unijne. Dzięki temu, każde zwierzę może zostać bardzo szybko zidentyfikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *